Port morski "Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży" na akwenie Zalew Szczeciński

331

CENTRALNY OśRODEK ŻEGLARSTWA W TRZEBIEżY

Porównaj »
Port jachtowy, marina, przystań żeglarska Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Typ obiektu:

Port morski

Lokalizacja (GPS):

53 ° 39 ′ 23 ″  N  14 ° 30 ′ 18 ″  E

Region, akwen:

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, Zalew Szczeciński

Adres:

72-020 Trzebież, ul. Rybacka

Pojemność portu:

120 jednostek.

Głębokość [ m.]:

1.40 - 3.50 m.

Cały rok.

913128294

535500362

10188


Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży - informacje

Port w Trzebieży składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje basen handlowy (południowy) i trzy małe baseny dla postoju łodzi rybackich. Drugą stanowi basen Północny przyległy do Centralnego Ośrodka Żeglarstwa, przedzielony betonowym pirsem w kształcie litery T na dwa baseny A i B. Pomiędzy Basenem Północnym a Południowym znajduje się nabrzeże tranzytowe, gdzie odbywają się odprawy graniczne i cumują statki pasażerskie.

W obu basenach jachtowych może przebywać jednocześnie 120 jednostek, w tym 40 w basenie A, gdzie stoją jachty Ośrodka i 80 w basenie B. Cumowanie za pomocą bojek przy nabrzeżu oraz pomostach.

Port od strony wschodniej osłonięty jest falochronem w kształcie prostokątnej, zadrzewionej, sztucznie usypanej wyspy. Przy wiatrach z kierunków północnych w basenie B powstaje silnie zafalowanie i prąd południowy osiągający do 1 węzła prędkości. Przy wiatrach południowych falowanie jest znacznie mniejsze, prąd jednak ma podobną siłę, ale kierunek północny.

Podejście do portu w Trzebieży

Trzebież posiada dwa tory podejściowe od strony południowej i północnej. Obydwa zaczynają się pławą świetlną, a kończą w główkach wejściowych. Oba tory oznakowane są pławami w systemie bocznym, przy czym tor północny posiada oznakowaną tylko jedną stronę. Ich osie wyznaczają nabieżniki świetlne ułatwiające żeglugę w dzień i w nocy.

Południowy tor wejściowy do Trzebieży

Podejście południowe zaczyna się przy pławię nr "17" wyznaczającej prawą stronę toru Świnoujście-Szczecin. Jest ona jednocześnie pierwszą pławą oznakowującą tor boczny i wyznaczającą jego lewą krawędź, w związku z czym wystawiona jest ona jako zmodyfikowany znak boczny. Statek korzystający z tego wejścia winien pozostawić ją po lewej burcie i położyć się na kurs rzeczywisty 301°, utrzymując się w osi toru przy wykorzystaniu nabieżników. W połowie drogi pomiędzy pławą "17", a główkami znajduje się para nieświecących pław "TS-1" i "TS-2" wystawionych na krawędziach toru. Minimalna głębokość na tym odcinku toru wynosi 4,2 m, a jego szerokość 20 m po każdej stronie osi toru. Ponadto dla jachtów o zanurzeniu do 1,5 m możliwe jest skracanie podejścia południowego w drodze z północy na południe, jeżeli minęły one IV Bramę Torową i udają się do Trzebieży. W takiej sytuacji nie jest konieczne osiąganie pławy "17". Wystarczy na wysokości pławy nr "13" wykonać zwrot na kurs rzeczywisty 234° i płynąć nim do osiągnięcia rynny toru południowego i linii nabieżnika.

Północny tor wejściowy do Trzebieży

Na Zalewie Szczecińskim północny tor podejściowy zaczyna się przy pławię świetlnej "TN-A" i po jej minięciu należy położyć się na kurs rzeczywisty 150° w kierunku północnego wejścia do portu. Pława ta odpowiada znakowi bocznemu przewidzianemu w systemie IALA do wyznaczania przejść o ograniczonych głębokościach. Zachodnia krawędź oznakowana jest trzema pławami w kształcie stożka o ściętym wierzchołku. Noszą one nazwy "TN-B", "TN-C", "TN-D" i wyznaczają prawą stronę przejścia. Minimalna głębokość na tym odcinku wynosi 5,1 m a jego szerokość 40 m. Oś toru pomiędzy pławą "TN-A" a główkami wejściowymi do portu wyznaczona jest przez nabieżnik świetlny.

Niebezpieczeństwa nawigacyjne

Do zasadniczego utrudnienia w prowadzeniu bezpiecznej żeglugi przy podejściu do portu Trzebież od strony północnej można zaliczyć duże spłycenie występujące po zachodniej stronie portu podejściowego tuż przy samej krawędzi toru. W związku z tym zaleca się żeglowanie takim kursem, który utrzymuje jacht nieco na wschód od linii wyznaczonej przez nabieżnik wejściowy. Niedopuszczalne jest przekraczanie linii pław w kierunku zachodnim przy halsowaniu nawet przez je

Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży - ocena

Ceny

Ocena 3.00/5 - oddano 1 głosów.

Sanitariaty

Ocena 3.00/5 - oddano 1 głosów.

Infrastruktura

Ocena 3.00/5 - oddano 1 głosów.

Klimat żeglarski

Ocena 4.00/5 - oddano 1 głosów.

Jakość usług

Ocena 4.00/5 - oddano 1 głosów.

Poziom trudności

Ocena 5.00/5 - oddano 1 głosów.

Dojazd do portu Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Trasa dojazdu do portu: Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Usługi w porcie Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Najedź myszką na ikonę, aby zobaczyć szczegóły usługi.

Mapa portu Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Mapa portu, przystani jachtowej na zachodniopomorskim szlaku żeglarskim - Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Wydarzenia w porcie Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

W tym miesiącu nie ma żadnych wydarzeń ..

  Grudzień 2022   
NdPnWtSrCzPtSb
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Cumowali tu ...

331

1 os. lubi Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Zobacz profil użytkownika krzysiek.wielemborek

krzysiek.wielemborek

0

7

0

0

Pozostałe obiekty na tym akwenie

Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży » galeria

Centralny Ośrodek Żeglarstwa w Trzebieży

Opinie, komentarze

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Kalendarz wydarzeń

  Grudzień 2022   
NdPnWtSrCzPtSb
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Reklama

pokładu z teaku, usługi szkutnicze, remonty jachtów, zabudowy jachtów, renowacje jachtów, czartery na jeziorakukorytka kablowe, drabinki kablowe, kostrukcje stalowe, malowanie proszkowe, spawanieczartery jachtów

Porównaj porty

Aktualnie nie masz w porównywarce żadnych portów ...

Pogoda dla żeglarzy

331

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl