Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Zalew Koronowski

63

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Zalew Koronowski » opis

Jezioro Koronowskie ( Zalew Koronowski) jest zbironikiem retencyjnym w dolnym odcinku rzeki Brdy, w województwie Kujawsko - Pomorskim, w poblizu miejscowości Koronowo od której przyjoł swoją nazwę - Zalew Koronowski, rozciągą się od ujścia rzeki Kamionki aż po hydroelektrownie w Samociążku. Zajmuje powierzchnie około 1600 ha, długość wynosi około 36 km., natomiast długość lini brzegowej wynosi 102 km. Praktycznie na całym akwenie dominują brzegi porśnięte lasem dochodzącym do samej wody. Daje to możliwość dobijania do brzegu praktycznie w każdym miejscu. Na cały akwenie Zalewy Koronowskiego obowiązuje ograniczona strefa ciszy - nie można pływać motorówkami ani skuterami wodnymi. Historia zalewu sięga lat 30 ubiegłego wieku, kiedy to zostałą opracowana koncepcja budowy tamy is siłowni opracowana prze profesora Karola Pomianowskiego. Tuż po II Wojnie Światowej w 1946 powrócono do zaniechanego pomysłu, zlecono ponownie profesorowi Pomianowskiemu oraz inż. Hoffmanowi opracowanie projektu. Ostateczna decyzja o budowie tamy zapadła w 1953 roku, a napełnianie zbironika zakończono 30 listopada 1960 roku, elektrownia zostałą oddana do użytku w 1961 roku. Głębokość zbironika jest zróżnicowana i waha się od 0 do 20 metrów. Podczas prac przygotowarczych przed zapełnieniem zbironika nie wykarczowano wszystkich drzew, do dnia dzisiejszego występują liczne przeszkody w postaci kikutów drzew. Zalew Koronowskie stanowi atrakcyjny obszar turystyczny, zbiornik charakteryzuje się występowaniem wielu głębokich zatok oraz wysp, dominują tu wiatry północne, są jednak miejsca gdzie występują wiatry zachodnie. Oczywiście w zatokach i przesmykach troche kręci. Klasyczne przystanie żeglarskie zlokalizowane są w pobliżu miejscowości Koronowo.

 

Pływali na tym akwenie

63

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał jezioro(a) Zalew Koronowski do ulubionych ..


Zalew Koronowski » galeria

63

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

53.330873
17.96262
63
10

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl