Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Dargin

3

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Dargin » opis

Jezioro Dargin wchodzi w skład akwenu jeziora Mamry, leży dokładnie pośrodku grupy jezior Mamry. Długość jeziora Dargin wynosi około 7 km, jego szerokość w najszerszym miejscu to około 5,5 km. Powierzchnia tego akweny wynosi 3030 ha, z czego 3,5 ha stanowi obszar wyspy Ilma (zlokalizowanej we wschodniej części jeziora, na pograniczu jeziora Łabab) oraz Kępy Poganackiej leżącej u południowo – wschodnich brzegów.  Średnia głębokość jeziora Dargin wynosi 10,6 metra, jego maksymalna głębokość wynosi 37,5 m. Akwen charakteryzuje się trzema rejonami o znacznych głębokościach. Najgłębsze miejsca znajdują się w części wschodniej jeziora.

Przez jezioro Dargin przebiega szlak żeglarski prowadzący z Giżycka do Wegorzewa. Linia brzegowa jeziora Dargin jest średnio rozwinięta, w 80% porośnięta trzciną. Brzegi są wysokie, strome, otoczone lasami, łąkami oraz nieużytkami. Dno jest piaszczyste, miejscami kamieniste.

Północno zachodnie brzegi jeziora Dargin to w większości płycizna aż do Sztynorckiego Rogu. Gęsto zalesiony brzeg, przechodzi w pas trzcin. W odległości 1,5 km od Sztynorckiego Rogu, pomiędzy trzcinami znajduje się wejście do Kanału Sztynorckiego, łączącego jezioro Dargin z jeziorem Sztynorckim, gdzie znajduje się największy oraz najbardziej znany port jachtowy na Mazurach. 

Pomiędzy Sztynortem a przejściem na jezioro Kirsajty, naprzeciwko cypla Sztynorcki Róg znajdują się przeszkody nawigacyjne - głazy sztynorckie, które należy ominąć z daleka. Kamieniste pole ciągnie się daleko w głąb jeziora.

Przechodząc na jezioro Kirsajty, obowiązkowo kładziemy maszt - przejście pod mostem Sztynorckim. Tuż obok cypla Kirsajty znajduje się kamienna ławica którą także należy ominąć. Płynąc z mostu Sztynorckiego w kierunku Harsz należy się trzymać dalej od linii brzegowej, obszar ten jest bagienny, miejscami jest dość płytko. W południowo-wschodniej części jeziora w okolicach wysp Poganckie Kępy występuję spłycenie oraz duże skupiska głazów, średnia głębokość w tym rejonie wynosi 1,3 m.

Przejście do leżącego na południu jeziora Kirsajty stanowi zwężenie koło półwyspu Królewski Róg. Na północ od półwyspu znajdują się także skupiska podwodnych głazów. Granica jeziora Dargin z jeziorem Łabab jest umowna i znajduje się w miejscu przewężenie części zachodniej akwenu.

Jezior Dargin charakteryzuje się stale wiejącym wiatrem, przy silnych wiatrach wschodnich i zachodnich należy zachować ostrożność, ponieważ szybko powstaje niebezpieczna wysoka fala. Wtedy szczególnie należy uważać w pobliżu kamienistych ławic. Na jeziorze zlokalizowanych jest kilka przystani jachtowych. W Zdorkowie znajdziecie małą, klimatyczną przystań prowadzoną przez przyjaznego żeglarzom gospodarza, płynąc dalej w kierunku Harsz znajduje się Campin Sonata. W południowo-wschodniej części jeziora znajdziecie bezpieczny, osłonięty port Pałacu Młodzieży w Pieczarkach (na terenie portu obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania alkoholu), południowa część jeziora to pole biwakowe Pierkunowski Róg - cumujemy rufą do brzegu na kotwicy. Podejście dość niebezpieczne, ze względu na liczne przeszkody nawigacyjne. Trzymamy się środka pomiędzy Królewskim Rogiem a wyspami Poganackie Kępy.

Pływali na tym akwenie

3

2 os. lubi Dargin

Zobacz profil użytkownika ogregory

ogregory

0

2

8

3

Zobacz profil użytkownika dynek5

dynek5

5

15

9

4


Dargin » galeria

3

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

54.117886
21.730416
3
1

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl