Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Dobskie

4

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Dobskie » opis

Jezioro Dobskie stanowi południowo-zachodnią część kompleksu jeziora Mamry. Dla przypomnienia w skład kompleksu jeziora Mamry wchodzą jeziora Kisajno, Dobskie, Łabab, Dargin, Kirsajty, Mamry Północne oraz  Święcajty. Powierzchnia jeziora Dobskie wynosi 1776 ha, w tym powierzchnia wysp wynosi 22,7 ha, długość jeziora 7700 metrów, szerokość  4600 m. Średnia głębokość wynosi 7,6 m, głębokość maksymalna 22,5 m.

Dno jeziora jest w niewielkim stopniu zróżnicowane, od wschody znajdują się skupiska głazów. Linia brzegowa od zachodu i południa jest rozwinięta, dominują brzegi wysokie i strome, w części północno wschodniej płaskie i zalesione. Najbliższe otoczenie jeziora Dobskie stanowią lasy, grunty orne, łąki oraz tereny podmokłe. Cały obszar jeziora Dobskie wraz z półwyspem Fuledzki Róg stanowi rezerwat przyrody, w związku z tym na jeziorze obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się na silnikach spalinowych, a w strefach ciszy nie można rozbijać obozowisk ani palić ognisk.

Jezioro Dobskie ma kształt owalny, z dwiema wyraźnymi zatokami Pilawa oraz Rajcocha. Pierwsza z nich jest zlokalizowana w zachodniej części jeziora, druga w części południowo-wschodniej.

Na jeziorze znajduje się kilka wysp. Największa z nich to Glima (10ha) zlokalizowana w południowo-zachodniej części jeziora. Widoczne są na niej ślady pruskiego grodziska z XIII w. W zachodniej części jeziora, tuż przy brzegach zatoki Pilawa zlokalizowana jest wyspa Lipka. W centralnej części jeziora Dobskie leży wyspa Wysoki Ostrów (tzw. Wyspa Kormoranów,  o powierzchni  2,8 ha, stanowiąca miejsce lęgowe kormorana i czapli), w przewężeniu łączącym jezioro Łabab z jeziorem Dobskie leży wyspa Ilmy Wielkie. Na południowym wschodzie jeziora Dobskie leżą dwie niewielkie wyspy Heleny oraz Fuledzka, które stanowią rezerwat przyrody.

W zachodniej części jeziora Dobskie znajdziecie osłonięte miejsca postojowe  na południowym brzegu w zatoce Pilawa, do waszej dyspozycji jest także wyspa Lipka, można ją opłynąć z każdej strony, jednakże należy uważać na kamieniste dno na południowo-wschodnim cyplu. Miejsce do cumowania znajdziecie także w małych zatoczkach, pomiędzy trzcinami na wyspie Gilma. W północno-wschodniej części tej wyspy znajdują się podwodne przeszkody w postacie głazowiska. Naprzeciwko wyspy leży wieś Doba, z podniesionym mieczem można spokojnie dobić do plaży. Wschodnia część jeziora Dobskie to dużo ciekawych miejsc postojowych w urokliwych zatoczkach oraz mini przystań w zatoce Rajcocha. Podchodzimy z podniesionym mieczem, cumujemy rufa do lini brzegowej na kotwicy. Pomiędzy Fuledą a wyspa lipką natkniecie się na mielizny oraz pola kamieni. Zaznaczone są one na większości map. Jak by co wypatrujcie wystaje źdźbła trzcin.

Źródło: batymetria.pl

Pływali na tym akwenie

4

2 os. lubi Dobskie

Zobacz profil użytkownika ogregory

ogregory

0

2

8

3

Zobacz profil użytkownika Agnieszka

Agnieszka

2

5

10

0


Dobskie » galeria

4

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

54.090913
21.616605
4
1

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl