Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Dobskie

Legenda:

Port

Port morski

Przystań

Pomost

Śluza

Most
Dobskie » opis
Jezioro Dobskie stanowi południowo-zachodnią część kompleksu jeziora Mamry. Dla przypomnienia w skład kompleksu jeziora Mamry wchodzą jeziora Kisajno, Dobskie, Łabab, Dargin, Kirsajty, Mamry Północne oraz Święcajty. Powierzchnia jeziora Dobskie wynosi 1776 ha, w tym powierzchnia wysp wynosi 22,7 ha, długość jeziora 7700 metrów, szerokość 4600 m. Średnia głębokość wynosi 7,6 m, głębokość maksymalna 22,5 m.
Dno jeziora jest w niewielkim stopniu zróżnicowane, od wschody znajdują się skupiska głazów. Linia brzegowa od zachodu i południa jest rozwinięta, dominują brzegi wysokie i strome, w części północno wschodniej płaskie i zalesione. Najbliższe otoczenie jeziora Dobskie stanowią lasy, grunty orne, łąki oraz tereny podmokłe. Cały obszar jeziora Dobskie wraz z półwyspem Fuledzki Róg stanowi rezerwat przyrody, w związku z tym na jeziorze obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się na silnikach spalinowych, a w strefach ciszy nie można rozbijać obozowisk ani palić ognisk.
Jezioro Dobskie ma kształt owalny, z dwiema wyraźnymi zatokami Pilawa oraz Rajcocha. Pierwsza z nich jest zlokalizowana w zachodniej części jeziora, druga w części południowo-wschodniej.
Na jeziorze znajduje się kilka wysp. Największa z nich to Glima (10ha) zlokalizowana w południowo-zachodniej części jeziora. Widoczne są na niej ślady pruskiego grodziska z XIII w. W zachodniej części jeziora, tuż przy brzegach zatoki Pilawa zlokalizowana jest wyspa Lipka. W centralnej części jeziora Dobskie leży wyspa Wysoki Ostrów (tzw. Wyspa Kormoranów, o powierzchni 2,8 ha, stanowiąca miejsce lęgowe kormorana i czapli), w przewężeniu łączącym jezioro Łabab z jeziorem Dobskie leży wyspa Ilmy Wielkie. Na południowym wschodzie jeziora Dobskie leżą dwie niewielkie wyspy Heleny oraz Fuledzka, które stanowią rezerwat przyrody.
W zachodniej części jeziora Dobskie znajdziecie osłonięte miejsca postojowe na południowym brzegu w zatoce Pilawa, do waszej dyspozycji jest także wyspa Lipka, można ją opłynąć z każdej strony, jednakże należy uważać na kamieniste dno na południowo-wschodnim cyplu. Miejsce do cumowania znajdziecie także w małych zatoczkach, pomiędzy trzcinami na wyspie Gilma. W północno-wschodniej części tej wyspy znajdują się podwodne przeszkody w postacie głazowiska. Naprzeciwko wyspy leży wieś Doba, z podniesionym mieczem można spokojnie dobić do plaży. Wschodnia część jeziora Dobskie to dużo ciekawych miejsc postojowych w urokliwych zatoczkach oraz mini przystań w zatoce Rajcocha. Podchodzimy z podniesionym mieczem, cumujemy rufa do lini brzegowej na kotwicy. Pomiędzy Fuledą a wyspa lipką natkniecie się na mielizny oraz pola kamieni. Zaznaczone są one na większości map. Jak by co wypatrujcie wystaje źdźbła trzcin.
Źródło: batymetria.pl
Pływali na tym akwenie

2 os. lubi Dobskie
Dobskie » galeria

W chwili obecnej nie ma żadnych zdjęć w galleri ...
W chwili obecnej nie ma żadnych filmów w galleri ...
Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.
W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...