Porty, przystanie żeglarskie na rzece Martwa Wisła

55

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Martwa Wisła » opis

Martwa Wisła to dawne "stare" główne ujście Wisły. Stało się "Martwę" po powstaniu przekopu Wisły w Świbnie i odcięciu od głównego ujścia śluzami w Przegalinie oraz Pleniewie. Śluza w Pleniewie po II wojnie śiwatowej zostałą rozebrana. Martwa Wisła stanowi ważny szlak wodny, umożliwia dotarcie do Gdańska od strony Wisły, z pominięciem wód morskich Zatoki Gdańskiej. Na całej trasie należy uważać na ruch statków, także morskich, holowników, pchaczy z barkami i innych jednostek profesjonalnej żeglugi. Ze względu na styk wodnych dróg śródlądowych z morskimi, onzakowanie nawigacyjne na większości szlaku jest kompatybilne z oznakowaniem morskim. 

Szlak Martwej Wisły rozpoczynamy od Śluzy Przegalina, przed śluzą jest linia wysokiego napięcia na wysokości około 15 metrów oraz zwodzony most. Początek Martwej Wisły to 3 km odnoga, na krańcu której zlokalizowana jest jedna z piękniejszych przystani jachtowych wybudowana w ramach projektu "Pętla Żuławska". Marina w Błotniku to przystań z prawdziwego zdarzenia, z pełnym węzłem sanitarnym, z blisko 80 miejscami postojowymi dla jachtów żaglowych i motorowych. 

Na trasie Martwej Wisły znajdują się liczne mosty stałe oraz most pontownowy w Sobieszewie. Końcowy odcinek Martwej Wisły towody portowe i Polski Hak. Na obrotnicy przy Polskim Haku do wyboru są cztery kierunki:

 • Na północ, Kanałem Kaszubskim - przez wody portowe do Wisłoujścia, Westerplatte i na Zatokę Gdańską.
 • Na zachód "właściwą" Martwą Wisłą - przez byłe tereny Stoczni Gdańskiej i portu Gdańskiego - Uwaga zakaz żeglugi, dalej łączymy się ponownie z Kanałem Kaszubskim w pobliżu Westerplatte.
 • Na zachód- wrócimy na Martwą Wisłę, w kierunku Górek Zachodnich, Sobieszewa i Przegaliny.

Mielizny poza torem wodnym zdarzają się na odcinku od śluzy Przegalina, do mostu pontonowego w Sobieszewie. Za Górkami Zachodnimi jest kilkustetmetrowe przewężęnie, dawniejbyła tu śluza Pleniewo, przy niesprzyjającym wietrze halsowanie może być bardzo utrudnione. Dalej jest ponownie szeroko aż do mostu wantowego. Na szlaku Martwej Wisły znajdują się liczne przystanie jachtowe:

 • 0.7 Km - LB (Lewy brzeg) Marina Błotnik,
 • 4.5 Km Linia wysokiego napięca na wysokości 15 metrów,
 • 5.7 Km - LB(Lewy Brzeg) - Przystań Techniczna PKM, Przystań Stoczni Jachtowej Galeon (tylko dla klientów stoczni).
 • 8.5 Km - LB - Przystań jachtowa Tęcza,
 • 9 Km - Most Ponotnowy w Sobieszewie,
 • 10,3 Km - PB(prawy brzeg) - Górki Wschodnie
 • 11,5 Km - Rozlewisko Wisły Śmiałej i Przełom Wisły,
 • 12 km - PB - przewężenie (kiedyś śluza Pleniewo), stocznia Wisła.
 • 14 Km - PB - rafineria LOTOS,
 • 16-17 Km - PB - znajdują się tu liczne przystanie jachtowe: Gdański Klub Morski, Przystań jachtowa Tamka, Jacht Klub Północny.
 • 16-17 Km - LB - przystań jachtowa STEWA (Gdański Ośrodek Szkoleń Motorowodnych).
 • 17.9 - 20 Km - od mostu Wantowego do Polskiego Haka. W oddali Most Siennicki, przed mostem na brzegu południowym zdewastowane Nabrzeże Retmanów. Brzeg Północny to nabrzeże Szyprów. Po lewej stronie, przed mostem ujście odpływu Motławy, a u jego wylotu przystanie: wioślarska AZS, żeglarska ZHP, oraz WOPR. Za mostem nabrzeża portowe: nabrzeże krakowskie oraz nabrzeże flisaków. Po minięciu Polskiego Haka możemy skręcić w lewo na Motławe - po kilkuset metrach rzeka skręca ostro w prawo, przed nami ukaże się panorama Starego Miasta Gdańsk. Po lewej ujście kanału Na stępce, Wyspa Ołowianka. Po prawej pływająca stacja paliw i nabrzeże. Na jego odcinku mogą cumować jachty i motorówki. Zakręt w lewo i po prawej stronie charakterystyczny Żuraw i Długie Pobrzeże. Po lewej Filharmonia i Muzeum Morskie. Przy obrotnicy rzeka dzieli się na Starą i Nową Motławę. Pomiędzy nimi Wyspa Spichrzów. Skręcając w lewo wpłyniemy na Nową Motławę i do Mariny Gdańsk.
 • 20 - 25 Km - PB - Płynąc na silniku pokonamy ten odcinek w około godzinę. Należy uważać na morskie statki, barki oraz holowniki. Tuż przed Twierdzą Wisłoujście, szlak przecina Prom Wisłoujście. W północnej fosie Twierdzy Wisłoujście siedzibę ma Polski Klub Morski.

Na całym szlaku Martwej Wisły zlokalizowane są liczne mariny i przystanie jachtowe gdzie bez probelmu można wynająć jacht motorowy czy żaglowy. Możemy się wybrać z tąd na rejs po Pętli Żuławskiej, czy pod wodach morskich Zatoki Gdańskiej, czy też dalej na Bałtyk.

Pływali na tym akwenie

55

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał rzeke(i) Martwa Wisła do ulubionych ..


Martwa Wisła » galeria

55

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

54.345951
18.807907
55
4

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl