Porty, przystanie żeglarskie na rzece Motława

61

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Motława » opis

Motława to rzeka o długości około 64 kilometrów. Jej źródła znajdują się w dwóch miejscach. Jedno z nich w okolicy Tczewa, a dokładniej w pobliżu Stargardu Gdańskiego, w jeziorze Szpęgawskim Południowym. Na terenie Pojezierza Starogardzkiego nazywa sie Szpęgawą.

Przepływa przez jezioro Rokickie Duże w pobliżu Tczewa, gdzie staje się już Motławą. Drugie źródło znajduje się w okolicy miejscowości Ptaszniki, w pobliżu Wisły. Tam płynie wiele spływów kajakowych, by po przewiezieniu kajaków około 1,5 kilometra do Wisły zatoczyć pętlę i powrócić do Gdańska z drugiej strony. Żródlane odnogi łączą się ze sobą pomiędzy miejscowościami Krzywe Koło i Suchy Dąb.

Główne dopływy Motławy to Kanał Młyński Rów, Kanał Czarna Łacha, Kłodawa Stara Radunia. Rzeka przez Żuławy Gdańskie dopływa do Gdańska. W okolicy zabytkowego węzła wodnego Kamienna Grodza na wschód prowadzi Opływ Motławy, którym można także (ale tylko kajakami) dopłynąć do Martwej Wisły w okolicy Mostu Siennickiego.

W końcowym biegu, na terenie Starego Miasta przy Muzeum Morskim na wprost Żurawia Gdańskiego rzeka dzieli się na dwa ramiona - Nową Motławę i Starą Motławę. Obie odnogi łączy także (wcześniej) Kanał Młyński, dzięki czemu możemy w rejonie Starego Miasta zatoczyć pętlę (niestety tylko kajakami, ze względu na niskie mostki na Kanale Młyńskim). Po minięciu samego serca Starego Miasta uchodzi do Martwej Wisły w okolicy Polskiego Haka.

Płynąc Martwą Wisłą, przed mostem Siennickim znajduje się ujście odpływu Motławy, a u jego wylotu przystanie: wioślarska AZS, żeglarska ZHP, oraz WOPR. Za mostem nabrzeża portowe: nabrzeże krakowskie oraz nabrzeże flisaków. Po minięciu Polskiego Haka możemy skręcić w lewo na Motławe - po kilkuset metrach rzeka skręca ostro w prawo, przed nami ukaże się panorama Starego Miasta Gdańsk. Po lewej ujście kanału Na Stępce, Wyspa Ołowianka. Po prawej pływająca stacja paliw i nabrzeże. Na jego odcinku mogą cumować jachty i motorówki. Zakręt w lewo i po prawej stronie charakterystyczny Żuraw i Długie Pobrzeże. Po lewej Filharmonia i Muzeum Morskie. Przy obrotnicy rzeka dzieli się na Starą i Nową Motławę. Pomiędzy nimi Wyspa Spichrzów. Skręcając w lewo wpłyniemy na Nową Motławę i do Mariny Gdańsk. Starą Motławę zamyka Most Zielony (nie otwierany). Tu mieści się nabrzeże pasażerskie, skąd odpływają statki w rejs na Zatokę Gdańską lub Westerplatte. Dalej kolejne mosty. Następne kilkaset metrów szlaku jest żeglowne. Na końcu powstał przystanek tramwaju wodnego i przystań kajakowa i motorowodna Żabi Kruk.

Na Motławie w Marinie Gdańsk znajdziecie kilka firm czarterowych gdzie można wynająć jacht żaglowy lub wynająć jacht motorowy na rejs po Pętli Żuławskiej lub Zatoce Gdańskiej.

Pętla Żuławska obejmuje tylko ostatni, gdański odcinek Motławy. (źródło: petla-zulawska.pl)

Pływali na tym akwenie

61

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał rzeke(i) Motława do ulubionych ..


Motława » galeria

61

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

54.359020
18.664996
61
4

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl