Porty, przystanie żeglarskie na rzece Nogat

48

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Nogat » opis

Nogat - informacje podstawowe:

Nogat to typowa żuławska rzeka, ze śladami pierwotnej przyrody i unikatowymi zabytkami po jej obu brzegach. Jest prawym ramineim delty Wisły. Zaczyna się na jej 886+600 km w miejscowości Biała Góra, następnie po 62 km wpada do wód Zalewu Wiślanego. Nogat prowadzi zalewie 3% wód Wisły do ujścia, stąd też jego leniwy, niewielki prąd, który odróżnia go od Królowej Polskich rzek.

Nogat  - głębokość i szerokość:

Nogat zaliczany jest do żeglownych dróg wodnych II klasy i dzieli się na dwa odcinki: pierwszy skanalizowany od śluzy w Białej Górze, przez dwie kolejne śluzy w okolicach Malborka - śluzy w Szonowie i Rakowcu, aż po stopień wodny w Michałowie na 38 km rzeki. Zanurzenie maksymalne na tym odcinku wynosi 1,6 m. Drugi odcinek od śluzy Michałowo aż do ujścia do Zalewu Wiślanego (62 Km) ma głębokość maksymalną ok. 1,4 m. 

Szerokość nogatu waha się od 80 do 200 metrów, natomiast szerokość wyznaczonego bojami (bakenami) szlaku żeglownego to około 30 metrów. Płynąc z nurtem rzeki zostawiamy zielone boje po lewej stronie, a czerwone po prawej stronie naszego jachu motorowego. Na brzegach stosunkowo rzadko pojawiają się tablice z oznakowaniem kilometrowym.

Nogat - informacje praktyczne:

Szlak wodny Nogatu nie należy do najtrudniejszych, najniższa linia wysokiego napięcia znajduje się na wysokości 12,3 m. Najniższy most w Kępkach (50+800 Km rzeki) ma wysokośc 3,3 - 3,7 metra prześwitu w przęśle żeglownym. W Kępinach należy uważać na linię promu która jest rozciągnięta w poprzek nurtu. Wszystkie śluzy na Nogacie mają podobne wymiary - 57 metrów długości i około 9,5 metra szerokości. Wyposażone są w podwójne wrota, otwierane są na żądanie w wyznaczonych godzinach. Realna szerokość na wejściu wynosi około 5 metrów. Informacje na temat godzin otwarcia śluz na Nogacie znajdą Państwo w szczegułowym opisie tychże śluz na łąmach serwisu żeglarskiego www.porty24.pl. 

Płynąc nogatem należy trzymać się środka szlaku, zmniejsza to ryzyko wkręcenia się w śrubę roślinności wodnej, w szczególności salwinii - paproci pływającej, która rośnie dziko i bardzo gęsto na wodach Nogatu. Najintensywniej kwitnie w drugiej połowie sierpnia i utrzymuje się do końca września, a czasami nawet do października. Jej zbite dywany zalegają przed wrotami śluz, utrudniając niekiedy wpłynięcie do nich.

Uruchomienie elektrowni wodnych na śluzach w Szonowie i Michałowie na rzece pozytywnie wpłyneło na zachowanie się salwinii. Pojawił się słaby, ledwo wyczuwalny prąd - roślinność lepiej spływa i nie utrudnia przeprawy.

Na terenie Pętli Żuławskiej działa kilka firm trudniących się czarterami barek na żuławach. Można je bez probelmu wyszukać w spisie firm czarterowych naszego serwisu. Serdecznie polecamy ten rodzaj spędzania urlopu. Polecamy rejsy jachtami motorowymi po żuławach.

Nogat - miejsca do cumowania:

Brzegi nogatu są porośnięte szuwarami, między którymi można znaleść ładne plaże do cumowania czy biwakowania. Na Nogacie znajduje się także kilka przystani jachtowych oraz miejsc godnych uwagi:

 • 0.5 Km - Śluza Biała Góra, Przystań żeglarska w Białej Górze. Warto się tu zatrzymać aby zwiedzić zabytkową śluzę powstałą na początku XIX wieku. W tym miejscu znajdowała się w okresie międzywojennym granica trzech Państw: Polski, Niemiec oraz Wolnego Miasta Gdańska. Tuż za śluzą wybudowana w 2012 roku w ramach projektu "Pętla Żuławska I Etap" przystań żeglarską z pełnym węzłem sanitarnym. Na przystani stacjonują jachty firmy zajmującej się czarterami jachtów motorowych w rejsy po Nogacie i Pętli Żuławskiej. Obok przystani w odległości 500 metrów znajdują się także dwa sklepy spożywcze. Szczegulnie ten drugi, z drewnianym domkiem obok kasztanowca warty jest uwagi. W pobliskiej wsi Piekło znajduje się zabytkowy kościuł oraz dawna Szkoła Podstawowa. W Białej Górze znajduje się także rezerwat traw - dotrzemy do niego drogą polną zlokalizowaną praktycznie na przeciwką wjazdu na teren przystani. Droga ta prowadzi ostro w dół, po prawej stronie będzie jezioro.
 • 4-6 Km - LB(Lewy Brzeg) - rezerwat przyrody Las Mątowski - las wiązowo-jesionowy oraz łeg wierzbowo - topolowy. Siedlisko Orła Bielika oraz Kani. W lesie rosną stare białe topole zwane "Dwunastoma apostołami".
 • 10 Km - PB (Prawy Brzeg) - rezerwat Parów Węgry - rezerwat przyrody położony około 700 metrów od rzeki, rosną w nim 150 - letni dęby.
 • 14,5 Km - Śluza Szonowo - jedna ze śluz na Nogacie, zlokalizowana tuż przed samym Malborkiem. Na terenie śluzy funkcjonuje także elektrownia wodna.
 • 18 Km - PB (Prawy Brzeg) - Przystań OSiR Malbork, przystań zlokalizowana tuż przed mostem drogowym. Czynna w zasadzie w okresie wakacji, poza tym okresie możliwe jest cumowanie, ale sanitariaty są nieczynne.
 • 18,21 Km - most drogowy w Malborku. Szerokość przęsła wynosi 27 m, prześwit pod mostem przy średnim stani wody wynosi 6,1 m, przy wysokim stanie wody 5,7 m.
 • 19 Km - Zamek w Malborku - zabudowania zamkowe ciągną się właściwie od mostu drogowego aż do mostu kolejowego.
 • 19,2 Km - kładka dla pieszych - prześwit przy średnim stanie wody wynosi 5,2 m, natomist przy wysokim stanie wody wynosi 4,7 m.
 • 19,3 Km - LB (Lewy Brzeg) - "U Fliska" - miejsce do cumowania tuż przy restauracji na barce.
 • 19,6 Km - most kolejowy w Malborku - prześwit przy średnim stanie wody wynosi ok. 9 m, przy wysokim stanie wody wynosi ok, 8,2 metra. Szerokośc przesła wynosi 20 metrów.
 • 21 Km - PB (Prawy Brzeg) - Przystań żeglarska "Park Północny" w Malborku - jedna z przystani wybudowanych w ramach projektu "Pętla Żuławska I Etap". Na przystanie znajduje się kilkanaście miesjc do cumowania, węzeł sanitarny. Idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Malbork. Z tąd tylko kilka minut spacerkiem do zamku i starówki Malborskiej.
 • 23,95 Km - Śluza Rakowiec - ta budowla hydrotechnicza właściwie leży na obrzeżach Malborka. Dla tych co zapomnieli zrobić zakupów, można wysokczyć na chwilkę do pobliskiej Stacji Paliw LOTOS. Idealne miejsce na zaopatrzenie się w paliwo. Stacja paliw zlokalizowana jest w odległości około 500 metró od śluzy. Tuż za śluzą przechodzi linia wysokiego napięca na wysokości około 13 metrów.
 • 33KM - PB (Prawy Brzeg) - wieża obserwacyjna.
 • 34 Km - PB - Wieś Letniki, tu znajduje się główne ujęcie wody pitnej dla Żułąw i Elbląga. 
 • 38 Km - Śluza Michałowo - ostatnia śluza na Nogacie. Budową przypomina wszystkie pozostałę, z tą róznicą iż w pobliżu nie znajdują się żadne sklepy spożywcze.
 • 44 Km - LB (Lewy Brzeg) - Wieś Wierciny, we wsi zlokalizowany jest sklep spożywczy.
 • 45,85 Km - Most w Jazowej - most drogowy na drodze krajowej nr 55 Warszawa - Gdańsk. Szerokość przęsła 23 m, prześwit przy średnim stanie wody wynosi 6 m, przy wysokim stanie wody około 5,2 metra. Cumowanie jest możliwe na lewym brzegu tuż przed mostem "na dziko" lub za mostem przy niewielkim pomoście. Warto się w tej miejscowości zatrzymać by uzupełnić zapasy paliwa i braki artykułów spożywczych w pobliskim sklepie.
 • 50,8 Km - Most drogowy w Kępkach - najniższy most na Nogacie. Szerokość przęsła żeglownego wynosi 35 metrów, wysokość przy średnim stanie wody wynosi 3,7 m, przy wysokim stanie wody 3,3 m. Tuż przed mostem na lewym brzegu można przycumować, należy jednak uważać na wystające ostre krawędzie. Tuż za mostem linia wysokiego napięca na wysokości 15 m.
 • 51,6 Km - PB - wejście na Kanał Jagielloński - najstarsza tego typu budowła w Polsce, której date budowy szacuje się na 1483 rok. Liczy 6 km długości. Z tąd można dopłynąc na rzekę Elbląg i dalej na Zalew Wiślany lub Kanał Elbląski. Przy wejściu na Kanał Jagielloński, z wody widać nieczynne wrota przeciwpowodziowe, trzeba zachować ostrożność - jest wąsko i słaba widoczność, należy dać sygnał dźwiękowy. Na przeciwko wrót przeciwpowodziowych na lewym brzegu znajduje się piaszczysta zatoczka, idealna do cumowania na dziko.
 • 54 Km - PB - wejście do Cieplicówki - Uwaga !!! Nie wpływać, bardzo niebezpiecznie, zarośnięte brzegi, pełno sieci rybackich.
 • 55,4 Km - prom linowy w Kępinach - spore utrudnienia w żegludze, w poprzek szalku wodnego rozciągnięta linia promowa. Można przepływać tylko środkiem szlaku gdy prom znadjuje się na jednym z brzegów. Przed przepłynięciem należy wezwać obsługe promu sygnałem dźwiękowym do jego opuszczenia. Przepływamy tylko wtedy, gdy linia promu wyraźnie opadnie poniżej poziomu wody !!!
 • 51,6 - 62 Km - Wyspa Nowakowska.
 • 58,7 - PB - początek Kanału Łososiowego - kanał jest nieczynny dla żeglugi.
 • 62 Km - ujście Nogatu do wód Zalewu Wiślanego widoczne pławy morskie, skręcając w prawo dotrzemy do Zalewu Wiślanego, a nim do Krynicy, Elbląga, Fromborka czy Kalingradu. Skręcając w lewo wpłyniemy na Szkarpawę. Uwaga w zatoczce Zalewu Wiślanego gdzie Szkarpawa i Nogat wpadają do nieg znajduje się sporo roślinności, może zajść potrzeba częstego czyszczenia śruby silnika.  W ujściu znajduje się 6 metrówa głębia bardzo ceniona przez wędkarzy. Cały obszar zajmuje rezerwat ujście Nogatu - rezerwat ornitologiczny, w któym chronione jest ptactwo wodno - błotne.

 

Pływali na tym akwenie

48

1 os. lubi Nogat

Zobacz profil użytkownika Agnieszka

Agnieszka

2

5

10

0


Nogat » galeria

48

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

54.005953
18.98707
48
4

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl