Porty, przystanie żeglarskie na rzece Szkarpawa

53

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Szkarpawa » opis

Szkarpawa  - podstawowe informacje:

Szkarpawa to jedna z głównych rzek, która wodniacy mogą sobie swobodnie penetrować w ramach rejsu po Pętli Żuławskiej. Szkarpwa ma płaskie, porośnięte szuwarami brzegi, a znaczna część terenu na południe od niej to depresja. Przepięknie meandruje pośród żuławskich równin. To wschodnie, krótsze ramię delty Wisły. Szkarpawa zaczyna się od śluzy Gdańsk Głowa (932+20 km Wisły) i po około 25 km uchodzi do wód Zalewu Wiślanego, w pobliżu wsi Osłonka. W połowie swojego biegu, Szkarpawa dzieli się swoimi wodami z Wisłą Królewiecką, która także uchodzi do Zalewu Wiślanego, tyle że nico bardziej na północ.

Szkarpawa - głębokość i szerokość:

Droga żeglowna Szkarpawy jest zaliczana do II klasy, z gwarancją zanurzenia na poziomie 1,6 metra. Głębokość w nurcie dochodzi do 3,4 m i rzadko spada poniżej 2 m. Prąd jest prawie niewyczuwalny. Szkarpawa rozlewa się do 100 metrów szerokości, a szlak żeglowny wyznaczony bakenami wynosi 30 metrów.

Szkarpawa - informacje praktyczne:

Szkarpawa jest rzeką wygodną do żeglugi, wszystkie mosty są zwodzone oraz są otwierane w wyznaczonych godzinach. W serwisie żeglarskim porty24.pl warto zapoznać się z komunikatami nawigacyjnymi. W nich na bieżąco są zamiesczane informacje na temat godzin otwarcia śluz i mostów na terenie Pętli Żuławskiej.  Najniższa linia wysokiego napięcia jest zawieszona na wysokości 13 metrów. Uwaga !!! W czasie wysokiego stanu wody na Wiśle śluza Gdańsk Głowa może być zamknięta. Warto to sprawdzić przed planowanym rejsem. W miarę możliwości należy pływać środkiem szlaku, zmniejsza to ryzyko wkręceniea w śrubę roślinności i wpłynięcia w sieci rybackie, które moga być zastawione tuż przy brzegu. Roślinność wodna bywa szczególnie uciążliwa w rejonie Rybiny oraz przy ujściu rzeki do wód Zalewu Wiślanego. Mniej intesywnie niż na Nogacie rozwija się tu salwinia - pływająca paproć wodna, tworząca gęste zielone dywany.

Szkarpawa - miejsca postojowe:

Miejsca postojowe znajdziemy bez problemu w zatoczkach pomiędzy szuwarami. Na szkarpawie funkcjonuje kilka przystani jachtowych. Część z nich zostały wybudowane w ramach projektu "Pętla Żułąwska I Etap". Do najciekawszych miejsc do cumowania zaliczyć trzeba:

  • 0,25 Km - Śluza Gdańsk Głowa - powstałą w 1895 roku, dzidzicząc nazwę po twierdzy która była ważnym punktem obronnym Gdańska.
  • 2,85 km - Most zwodzony w Drewnicy - po obu stronach mostu znajdują się pomosty cumownicze. Warto tu się zatrzymać by zobaczyć ostatnie wiatraki na Żuławach oraz polbliską wieś Żuławki. W tej miescowości mieszkał Czesław Miłosz tuż po wojnie. Jego dom stoi tam do dnia dzisiejszego.
  • 3 Km - PW (Prawy Brzeg) - Prywatna klimatyczna przystań żeglarska prowadzona przez znanego w środowisku żeglarza Pana Janusza Szwedowskiego, serdecznie polecamy. Na miejscu bez problemu wynajmiecie jacht motorowy typu Nautika 830, Weekend 820 oraz River Cruiser 39
  • ok. 7 Km - LB - W sezonie żeglarskim 2014 ma działąć tu  nowa prywatna stanica żeglarska Żabi Brzeg.
  • 14.98 Km - Zabytkowy most obrotowy kolei wąskotorowej w Rybinie. Podczas przejazdu kolei wąskotorowej, kursującej pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Stegną most jest zamykany. Uwaga !! Prześwit pod zamkniętym mostem przy średnim stanie wody wynosi ok. 2,7 metra.
  • 15 - 15,5 Km - Węzeł wodny Rybina - znajduje się tu rozgałęzienie rzeki Szkarpawa, dwa mosty zwodzone, pomosty cumownicze przed mostem zwodzonym na Szkarpawaie, przed mostem na Wiśle Królewieckiej znajduje się marina prywatnej firmy czarterowej Vistula Cruser zajmującą się czarterami jachtów motorowych na Pętli Żuławskiej. Przed rozwidleniem Szkarpawy na jej lewym brzegu budowana jest nowa przystań żeglarska. Planuje się jej otwarcie w sezonie żeglarskim 2014.
  • 16,79 - ujście rzeki Tuga, Stanica policji wodnej.
  • 23,5 Km - PB (Prawy Brzeg) - Przystań żeglarska w Osłońce - jedna z przystani zbudowana w ramach porjektu "Pętla Żuławska I Etap". Przed przystanią przechodzą linie wysokiego napięcia na wysokości ok. 13 m.
  • 25,3 Przepomownia Osłonka - zakaz psotoju!
  • 25,3 Km - LB - Tuż za przepompownią w Osłonce, po jej minięcu na lewym brzegu Szkarpawy w zatoczce trzcinowej zlokalizowana jest mała prywatna przystań w Dublewie.
  • 25,4 Km - ujście rzeki Szkarpawy do wód Zalewu Wiślanego. Uwaga !!! Tu zaczynają się śródlądowe wody morskie !!! Wejście na nogat jest niepozorne - skręcamy w prawo pomiędzy drugą a trzecią pławą !!!

Pływając po Szkarpawie warto zobaczyć wspomnianą wyżej śluze Gdańsk Głowa, przepompownie w Osłonce oraz Chłodniewie, Mosty zwodzone w Rybinie, domy podciniowe w Zuławkach, wiatrak w Drewnicy, depresje żuławską. Jeżeli macie czas warto wpłynąć na Wisłę Królewicką - dopłyniecię nią do miejscowości Sztutowo, tam przed samym mostem Zwodzonym zlokalizowana jest prywatna przystań Marina Baltica, a za samym mostem budowana jest w ramach II Etapu projektu "Pętla Żułąwska" now przystań żeglarska w Sztutowie. Otwarcie przystani planowane jest wisoną 2014 roku. Na żuławach działa kilka firm czarterowych gdzie bez problemu można wynajć barkę na rejs po Szkarpawie czy Żuławach.

Pływali na tym akwenie

53

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał rzeke(i) Szkarpawa do ulubionych ..


Szkarpawa » galeria

53

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

54.286974
19.118958
53
4

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl