Porty, przystanie żeglarskie na rzece Wisła Królewiecka

54

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Wisła Królewiecka » opis

Rzeka Wisła Królewiecka jest odgałęzieniem Szkarpawy, to 12 km droga wodna prowadząca od miejscowości Rybina, przez Grochowo, Sztutowo, Kobylą Kępe do Zalewu Wiślanego. Przed wielu laty wiódł tędy szlak wodny z Gdańska do Królewca. Potem stopniowo rzeka traciła na swoim znaczeniu. Pod koniec lat siedemdzisiątych została zdegradowana do roli kanału meriolacyjnego. W latach 2006 - 2008 przeprowadzono gruntowną renowacje tego szlaku. Naprawiono i uruchomiono mosty zwodzone w Rybinie i Sztutowie, podniesiono linię wysokiego napięcia, pogłębiono oraz uregulowano brzegi i wały przeciwpowodziowe. W 2009 roku tuż przy moście zwodzonym w Sztutowie powstała prywatna przystań żeglarska Marina Baltica. W marinie można przycumować na noc, uzupełnić zapasy, zjęść świeżą rybkę, czy wynająć jacht motorowy. Wiosną 2014 roku planuje się otwarcie kolejnej przystani żeglarskiej w Sztutowie. Tym razem jest to inwestycja w ramach projektu "Pętl Żuławska". Wisła Królewiecka jest dostępna dla wszystkich jachtów kórę płyną Szkarpawą, spłycenia występują przy ujściu rzeki do wód Zalewu Wiślanego. Linie energetyczne są obecnie wyższe niż na Szkarpawie (Na Wiśle Królewieckiej 13,5 metra, na Szkarpawie 13 metrów). Szlak nie jest oficjalną drogą wodną, brak słupków kilometrowych, boi nawigacyjnych ani oznakowania nawigacynego. Nurt Wisły Krółewieckiej jest prawie nie wyczuwalny, rzeka pomimo studnkowo dużej szerokości koryta jest mocna zarośnięta, szczegulnie na odcinku od Rybiny do wsi Grochowo. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ma statut rzeki nieżeglownej. Oresowo zwłaszcza w Sierpniu, koryto pokryte jest dywanem parpoci wodnej (Salwinii) - istnieje jednak pas 2m wolnych od paproci. Warto poświęcić czas i wpłynąć jachtem motorowym na tę rzękę, szczególnie warto dopłynąć do Sztutowa 5-6 km rzeki, aby zobaczyć Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie oraz Most Zwodzony słynny z jednego odcinka serialu "Czterej pancerni i pies". Odcinek nazywał się "Daleki patrol".

Pływali na tym akwenie

54

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał rzeke(i) Wisła Królewiecka do ulubionych ..


Wisła Królewiecka » galeria

54

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

wiesiek.ostrow

21 Paź. 2013

70
70
[ 0 ]
0
70
70
Rzeka malownicza i ciekawa chociaż faktycznie mocno zarośnięta ale najgorsze są linie energetyczne ( w tym jedna 110 kV ) wiszące niebezpiecznie nisko , przyprawiają o silny stres ;) płynąłem nią raz i więcej się nie odważę , no chyba , że z położonym masztem ;)

Pogoda dla żeglarzy

54.323307
19.181356
54
4

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl