Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Ewingi

62

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Ewingi » opis

Jezioro morenowe,  położone na Pojezierzu Iławskim, w woj. warmińsko-mazurskim, w dorzeczu rzeki Iławki, w zlewni rzeki Drwęcy. Jezioro płytkie, z mulistym dnem, brzegi są niskie, porośnięte trzcinami, a tereny przybrzeżne podmokłe. Długość 3650 metrów, szerokość 2450 metrów, powierzchnia jeziora wynosi 490 ha. Wody jeziora są mocno zanieczyszczone - to scheda po działającej niegdyś garbarni oraz chlewni. Na dnie jeziora zalega gruba warstwa mułu. Jezioro Ewingi jest bardzo płytkie - jego średnia głębokość wynosi 2 metry. Właściwie w 30% powierzchni jeziora głębokość jeziora Ewingi wynosi powyżej 2 metrów. Przy niskim stanie wód, głównie późnym latem i jesienią jednostki o większym zanurzeniu powinny podciągnąć lekko miecz oraz płetwe sterową. W październiku przy niskim stanie wody jachtem typu Focus 730 trzy razy udało mi się trafić na mielizne (długość miecza 135 cm). Na szcześćie była to warstwa mułu ...

Jezioro Ewingi połączone jest kanałem Dobrzyckim z Jeziorakiem. Długość kanału wynosi 2600 metrów. Nad kanałęm wodniacy trafią na przeszkody w postaci lini energetycznej oraz mostu drogowego. Prześwit nad mostem drogowym wynosi 3,75 metra, linie energetyczne znajdują się na wysokości 17,2 metra. Jachtami motorowymi przepłyniemy bez problemu, płynąc jachtem żaglowym należy położyć maszt. W kanale przed owymi przeszkodami postawione są dwa pomosty cumownicze. Pierwszy z pomostów na Kanale Dobrzyckim znajduje się 200 metrów po prawej stronie licząc  od wejścia do kanału od strony jezioraka , drugi pomost cumowniczy zlokalizowany jest tuż za mostem drogowym w odległości około 1000 metrów licząć od wejścia kanału od strony Jezioraka . Także spokojnie można dobić do tych pomostów i złożyć lub położyć maszt. Sam kanał charakteryzuje się średnią głębokością na pozomie 1 metra przy średnim stanie wody.

W sezonie 2013 nad jeziorem Ewingi w Zalewie została oddana do użytku nowa ekologiczna mini przystań żeglarska. Jej charakterystyka dostępna jest na stronie opisującą  ekomarinę w Zalewie. W sezonie żeglarskim 2013 do tej przystani zawitało około 300 jachtów nie licząc jachtów rezydetnów. 

Oddanie do użytku ekomariny oraz połączenie z Jeziorakiem poprzez Kanał Dobrzycki włącza jezioro Ewingi na międzynarodową drogę wodną E-70. Spokojnie z tego miejsca można wystartować na szlak Kanału Elbląskiego i Zalew Wiślany, lub poprzez Pętle Żuławską na Wisłę i drogę wodną E-70. Śmiało można stwierdzić że Jeziorak zaczyna się w Zalewie. 

Pływali na tym akwenie

62

1 os. lubi Ewingi

Zobacz profil użytkownika dynek5

dynek5

5

15

9

4


Ewingi » galeria

62

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

wiesiek.ostrow

20 Paź. 2013

68
68
[ 0 ]
0
68
68
Wszystko fajnie gdyby nie fatalna czystość wody , Ewingi to jeden wielki cuchnący ściek ;) to pozostałość po zamkniętej w latach dziewięćdziesiątych garbarni która zrzucała ścieki do jeziora .x6m33

Pogoda dla żeglarzy

53.838111
19.585722
62
2

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl