Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Jeziorak

31

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Jeziorak » opis

Jezioro jeziorak to jezioro rynnowe, jest najdłuższym jeziorem w Polsce, największym na pojezierzu Iławskim, trzecim jeziorem w krainie Wielkich Jezior Mazurskich oraz szóstym względem powierzchni jeziorem w kraju. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Jeziorak ma przepiękną linie brzegową otoczoną lasami które wraz z otaczającymi je jeziorami tworzy Park Krajobrazowy Pojezierza Iłąwskiego. Na jezioraku znajdują się wiele zatok, półwyspów oraz 16 wysp, z czego największa z nich to Wielka Żuława ( o powierzchni około 82 ha). To tu bohater powieści "Pan Samochodzik" szukał skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.

Oś rynnowego jeziora Jeziorak biegnie z północy na południe, w części środkowej łamie się zmieniąjąc kierunek na południowy wschód, a następnie na południowy zachód, w części środkowej Jeziorak rozszerza się - tu znajduje się kilka wysp. Na wysokości słynnej turystycznej miejscowości Siemiany znajduje się największy względem powierzchni akwen do żeglowania gdzie właściwie prawie zawsze wieje. Na północny wschód od Siemian wybiega zatoka Krag, która poprzez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałęm Elbląskim, dalej tą niesamowitą drogą wodną dopłyniemy do wód Zalewu Wiślanego, a nastepnie na Zatokę Gdańską lub poprzez rzeki i kanały Żuława możemy wpłynąć na Wisłę i dalej międzynarodową drogą wodną E-70 możemy dopłynąć do Berlina czy Antwerpi. Do zachodniego brzegu jeziora wpada strumyk Ulrowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora płaskiego ( Uwaga na linie wysokiego napięcia). Główny akwen jeziora Jeziorak biegnie dalej na północ, gdzie rozgałęzia się na dwie zatoki - wschodnią ślepą oraz zachodnią połączoną kanałem Dobrzyckim o długości 2600 metrów z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca jezioraka wypływa rzeka Iławka, oraz wejście do kanału łączącego Jeziorak z Jeziorakiem Małym. 

Brzegi jeziora są z reguły wysokie i strome. Zachodni brzeg oraz środkowa część brzegu wschodniego przylegają do komleksów leśnych - co roku jesienią potężny wysyp grzybów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki oraz mniejsze kępy leśne.

Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu cała masa pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Po jeziorze pływa jedyna w Polsce jednostka asenizacyjna – tzw. statek-śmieciarka, przystosowana do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i łodzi motorowych oraz bindug rozstawionych przy licznych wyspach oraz półwyspach.

W samej Iławię znajdą Państwo sporo przystani jachtówych i firm czarterowych, gdzie można bez problemu wynająć jacht motorowy czy żaglowy. Te najbardziej znane przystanie jachtowe w Iławie to "Pod Omegą" obok "Omegi" znajduje się pomosty gminne, "Przystań Yamaha", "MOS Iława", "Przystań Politechniki Gdańskiej", "Port Związku Gmin Jeziorak", "Przystań Barakuda" na Wielkiej Żuławie oraz wybudowana ze śordków Unijnych zlokalizowana na przeciwko Ekomarina Iława. Tuż przy krańcu Wielkiej Żuławy, nad wschodnim brzegiem zlokalizowane są dwie przystanie "Biskaje" oraz "Przystań Skarbek". Dalej na północ od Iławy zlokalizowana jest miejscowość Szałkowo gdzie mieści się "Przystań Maribo". Tuż obok znajdują się także liczne prywatne pomosty cumownicze.

Lekko na północ od Szałkowa, na przeciwnym zachodnim brzegu zlokalizowana jest gminna binduga oraz kawałek dalej przystań jachtowa TVP. W miejscowości Makowa znajduje się pomost cumowniczy a przy nim sklepy spożywcze. Stąd płynąc dalej w kierunku Siemian dotrzemy do chmielówki gdzie znaduje się przystań przy leśniczówce. Po przeciwnej stronie jezioraka, tuż za wyspami zlokalizowana jest najsłynniejsza wioska turystyczna na tym akwenie - Siemiany, gdzie znadjdziecie liczne sklepy, Tawerny oraz przystanie: Ekomarina Siemiany, Kurka Wodna, Chata, Pomost przy Szopie, Jacht Klub Liwa oraz Jacht Klub Vega oraz pełno prywatnych pomostów.

W 2012 roku po trwającym ponad trzy miesiące plebiscycie jezioro Jeziorak uznane zostało przez czytelników magazynu podróżniczego “National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Pływali na tym akwenie

31

4 os. lubi Jeziorak

Zobacz profil użytkownika wiesiek.ostrowski

wiesiek.ostrowski

1

4

1

1

Zobacz profil użytkownika Ulka

Ulka

2

2

1

0

Zobacz profil użytkownika dynek5

dynek5

5

15

9

4

Zobacz profil użytkownika Agnieszka

Agnieszka

2

5

10

0


Jeziorak » galeria

31

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

53.710323
19.635607
31
2

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl