Porty, przystanie żeglarskie na rzece Kanał Elbląski

56

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Kanał Elbląski » opis

Kanał Elbląski - informacje podstawowe.

Kanał Elbląski - żeglowna droga wodna zlokalizowana na terenie województwa warminsko -mazurskiego, w większości leży na Pojezierzu Iławskim. Błędnie nazywany jest Kanałem  Ostródzko - Elbląskim lub kanałem Elbląską - Ostródzkim. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 Stycznia 2011 roku został uznany za pomnik histori. Kanał Elbląski w plebiscycie "Rzeczypospolitej" w 2007 roku został uznany za jeden z 7 cudów Polski.

Parametry Kanału Elbląskiego:

 • Minimalna szerokość: 7 m,
 • Szerokość najwęższej śluzy (Śluza Ostróda) - 3.2 m,
 • Głebokość tranzytowa < 1m,
 • Promień osi łuku szlaku żeglownego - 70m,
 • Śluza z największą różnicą poziomów - Miłomłyn 2.8.
 • Pochylnia z największa różnicą poziomów - Oleśnica 24,5m.
 • Maksymalne wymiary jednostek pływających na wozach pochylni:
  • szerokość przy dni: 2,6 m,
  • szerokość jednostki górą: 3,35,
  • długość jednsotki 26,8.

Całkowita długość Kanału Elbląskiego z jego wszystkimi odgałęzieniami wynosi 151,7 km. Powiązana z Kanałem Elbląskim droga wodna Miłomłyn Zalewo liczy 49,9 km. Długość drogi wodnej łączącej Ostródę z Elblągiem wynosi 82 Km, pomiędzy Ostróda a Iławą 48 Km, Miłomłyn - Iława 31 Km oraz Miłomłyn - Szeląg 31 Km.

Kanał Elbląski łączy jezioro Drużno z rzeką Drwęcą oraz z najdłuższym jeziorem w Polsce - jeziorem Jeziorak, następnie poprzez kanał dobrzycki jeziro Jeziorak z jeziorem Ewingi. Z jeziora Drużno poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym. Poprzez Kanał Jagielloński uzyskamy połączenie z rzeką Nogat lub rzeką Szkarpawa. Płynąc tymi rzekami dotrzemy do Wisły i morza Bałtyckiego, a poprzez Wisłę z miedzynarodową drogą wodnę E-70. Płynąc jej szlakiem możmy dotrzeć do Berlina lub Antwerpi. Odgałęzienie Kanału Elbląskiego od Miłomłyna do Jezioraka nazywane jest Kanałęm Iławskim, Kanał Bartnicki łączy jezioro Ruda Woda z jeziorem Barążek. 

Na kanale Elbląskim funkcjonuje 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) oraz dwie śluzy (Miłomłyn oraz Zielona). Na  odgałęzieniu w kierunku jeziora Szeląg Mały funkcjonują jeszcze śluza Ostróda oraz śluza Małą Ruś.

Zwiedzanie Kanału Elbląskiego:

W chwili obecnej przewozem turystów po kanale zajmuje się "Żegluga Ostródzko - Elbląska". Posiad kilka statków białej floty, za pomocą których przewozi tursytów po kanałe elbląskim (Rocznie około 50 tyś. osób). Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie jachtów motorowych lub żaglowych w licznych firmach czarterowych zlokalizowanych na terenie Pętli Żuławskiej lub nad Jeziorakiem. Osoby nie posiadające uprawnień także mogą wynająć jacht. Przypominamy iz od 2010 roku zmieniła się ustwa o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), która wprowadziła zmiany do pływania jachtami motorowymi - w uproszczeniu można bez uprawnień wynając jacht motorowy, który nie przekracza długości 13 metrów, silnik ma moc nie większą niż 75Kw oraz prędkość maksymalna będzie nie większ niz 15 km.h. Większość firm czarterowych posiada takie jachty motorowe w swojej ofercie. Można wynająć jacht motorowy i samemu udać się w rejs po Kanale Elbląskim.  Z reguły takie barki sa wyposażone w kilka miejsc do spania, toaletę, kuchenkę gazową, lodówkę, ogrzewanie, stanowisko sternika wraz kołem sterowym. Po przeszkoleniu w porcie macierzystym można bez probelmu samemu prowadzić taką jednsotkę. Tygodniowy koszt czarteru jachtu motorowego na kanale elbląskim oscyluje w granicach około 4000 - 5000 zł, w zależności od typu jachtu, jego wieku i wyposażenia. Poza sezonem w miesiącach Kwiecień - Czerwiec oraz Wrzesień - Październik można wynegocjować liczne upusty.

Historia Kanału Elbląskiego:

Historia Kanału Elbląskiego sięga XIX wieku, kiedy to zaczął rowijać się drobny przemysł na terenie obecnych Mazur. Jego rozwój wymagał utwożenia sieci komunikacyjnej łączącej Prusy z Morzem Bałtyckim. W pobliżu Elbląga już znacznie wcześniej dostosowano do żeglugi płytkie jezioro Drużno, pogłębiając szlak żeglowny. Pojawiła się koncepcja połączenia jezior leżących pomiędzy Wisłą i Pasłęką. Przez wiele lat nikt nie wpadł na pomysł pokonania około 100 metrówej różnicy poziomów wód na odcinku 10 km między jeziorami Drużno oraz Piniewo. Ewentualna budowa śluz wymagałaby wybudowania około 30 takich obiektów - dużym problemem w tym rozwiązaniu to wydłużony czas śluzowania oraz deficyt wody potrzebnej do napełniania śluz. Ostatecznie koncepcję tę porzucono.

Projektantem kanału był Jorgre Jacob Steenke - pruski inżynier, który przyjął zlecenie Fryderyka Wilhelma II, pragnącego połączyć Prusy Wschodnie z Bałtykiem.

Pierwsze prace nad kanałem ruszyły 18 października 1844. Podczas robót hydrotechnicznych wyrównano poziom wód w zrbiornikach na trasie kanału. Na odcinku Miłomłyn - Buczyniec obniżono poziom wody, do poziomu luester Jezioraka - co było przyczyną obiżenie poziomu wody kilku jezior oprawie 5 metrów. Cztery pierwsze pochylnie suche oddano do użytku w 1960 roku. Pierwszy statek przepłynął kanałem 31 sierpnia 1860 roku na odcinku Ostróda  - Miłomłyn. Prace trwały dalej a oficjalnie kanał oddano do żeglugi wiosną 1862 roku.  W latach 1872 - 1876 na odcinku Ostróda - Miłomłyn wybudowano trzy śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś. Ostanią pochylnie Całuny wybudowano w latach 1874-1881.  Ostani odcinek kanału elbląskiego z Ostródy do Starych Jabłonek został oddany do użytku w 1873 roku.

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego:

W chwili obecnej Kanał Elbląski jest zamknięty dla żeglugi, trwają pracę remontowe w ramach projektu "Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach jezioro Drużno - Miłomłyn,  Miłomłyn - Zalewo, Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki". Projekt jest współfinansowanych ze środków pochodzących z Unie Europejskiej, kosztem blisko 115 mln. zł zostaną wyremontowane pochylnie, nastąpi pogłębienie kanału, udrożnienie toru wodnego, umocnienie lini brzegowej, wybudowana zostanie Izba Pamieci Kanału Elbląskiego w Buczyńcu, nastąpi przebudowa śluz: Miłomłyn, Zilona, Ostróda oraz Mała Ruś. Zakończenie prac planowane jest na koniec kwietnia 2014 roku.

Mapa Kanału Elbląskiego:

Mapa Kanału Elbląskiego

Pływali na tym akwenie

56

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał rzeke(i) Kanał Elbląski do ulubionych ..


Kanał Elbląski » galeria

56

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

53.77124
19.832039
56
2

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl