Porty, przystanie żeglarskie na jeziorze Szeląg Mały

30

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Szeląg Mały » opis

Jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały stanowiły kiedyś jeden akwen. Dopiero budowa kolei prowadzona w latach 1871-1873 wymusiła duże zmiany w okolicznym terenie, a przede wszystkim wykonanie olbrzymiego nasypu. W poprzek jeziora usypano wysoką groblę, a w niej usytuowano tunel, przez który przeprowadzono kanał. Kanał budowali jeńcy francuscy po przegranej Francji w wojnie z Prusami (1870-1871).

Jezioro Szeląg Wielki zaliczane jest do najpiękniejszych jezior na Warmi i Mazurach. Wody Szeląga są bardzo czyste i chłodne, dlatego żyją tu szlachetne ryby: sielawa, sieja, węgorz i inne. Z Szeląga Wielkiego można popłynąć rzeką Taborką na Jezioro Tabórz położone w centrum Rezerwatu Sosny Taborskiej, lub rzeką Szeląźnicą na Jezioro Pauzeńskie i dalej kanałem do Ostródy.

Malownicze rynnowe jezioro Szeląg Mały zlokalizowane jest około 6 km na wschód od Ostródy, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem "Sosny Taborskie". Na lewym brzegu jeziora znajduje się szereg Ośrodków Wypoczynkowych w miejscowości Stare Jabłonki, przy których za zgodą można na chwilę przycumować. Powierzchnia jeziora wynosi około 84 ha. Maksymalna głębokość 15 m. W najszerszym miejscu szerokość wynosi 580 metrów. Zbiornik bardzo wydłużony, o mało rozwiniętej linii brzegowej i stromo uformowanej ławicy przybrzeżnej. Brzegi bardzo urozmaicone, w części bardzo wysokie, miejscami strome. Jezioro objęte strefą ciszy.

Jezioro Szeląg Wielki to jedna z odnóg Kanału Elbląskiego, łączącego Ostródę z Elblągiem. Z jeziora poprzez Szeląg Wielki, rzekę Szaląźnice przepłyniemy na Jezioro Pauzeńskie, następnie dalej kanałem do Ostródy. Połączenie te włącza Szeląg Mały na międzynarodową drogę wodną E-70. Spokojnie z tego miejsca można wystartować na szlak Kanału Elbląskiego i Zalew Wiślany, lub poprzez Pętle Żuławską na Wisłę i drogę wodną E-70. 

Pływali na tym akwenie

30

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał jezioro(a) Szeląg Mały do ulubionych ..


Szeląg Mały » galeria

30

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

53.684458
20.08248
30
2

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl