Porty, przystanie żeglarskie na akwenie Zalew Szczeciński

70

Legenda:

Port jachtowy

Port

Port morski

Port morski

Przystań jachtowa

Przystań

Pomost cumowniczy, binduga

Pomost

Śluza

Śluza

Most zwodzony, obrotowy

Most


Zalew Szczeciński » opis

Zalew Szczeciński to największy śródlądowy zbiornik wodny w okolicy Szczecina. Jego powierzchnia wynosi 687 km2. Połączony jest z Morzem Bałtyckim cieśniną Pianą (na zachodzie), Świną (między wyspami Uznam i Wolin) i Dziwną (na wschodzie).

Od północy jest zamknięty wyspami Uznam i Wolin. Dzieli się na część wschodnią - Wielki Zalew i zachodnią - Mały Zalew.

Zalew Szczeciński to stosunkowo niewielki akwen o małej głębokości. Charakteryzuje go urozmaicona linia brzegowa. Powstał w wyniku wtargnięcia na ląd morza w czasie transgresji litorynowej. Doszło w nim do nieznacznego zasolenia w wyniku słabej wymiany wód ograniczonej przez warunki morfometryczne. Nad Zalewem powstało wiele portów- handlowych, rybackich, jachtowych. Znajdują się one w miejscowościach Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów, Trzebież, Nowe Warpno.
Przez Zalew ciągnie się pogłębiony tor wodny ze Szczecina do Świnoujścia. Średnia głębokość Zalewu to 3,8 m (największa na wyżej wspomnianym torze wodnym).

Pomiary potwierdzają, że w obrębie Zalewu Szczecińskiego główne kierunki prądu układają się wzdłuż rynny toru wodnego Szczecin - Świnoujście. Występują również prądy prostopadłe do tego toru przyczyniające się do jego zamulenia. Prędkość prądu waha się na ogół wokół prędkości 0,1 m/s, w wyjątkowych przypadkach dochodzą do 1 m/s.
Największe fale na wodach Zalewu Szczecińskiego występują jesienią i zimą do około 2 metrów. W sezonie letnim wysokość fali nie przekracza 1,3 metra. Zdecydowanie przeważają fale z sektora zachodniego, najrzadziej ze wschodu. Przy wietrze nawet do 5° w skali Beauforta nie ma zagrożenia nawet dla małych jednostek. Pojawia się ono przy prędkościach powyżej 10 m/s.
Długą wąską cieśniną Zalew Szczeciński jest połączony z Zalewem Kamieńskim. Na tym zbiorniku fale dochodzą maksymalnie do 1,5 m wysokości i ok. 14 m długości. Wytworzone na nim falowanie jest znamienne dla fal wiatrowych występujących na płytkich wodach.

Zalew popularny jest jako teren rekreacji, sportów wodnych, oraz rybołówstwa (spotykamy na tym terenie ryby słodkowodne przystosowane do wody słonawej takie jak węgorz, okoń, płoć, szczupak, leszcz).
Na wody Zalewu Szczecińskiego można się dostać płynąc z Niemiec od Stralsundu, wpływając na jego wody Odrą lub wodując łódź w jednym z portów Zalewu.
Żeglując Odrą za przystaniami Jeziora Dąbskiego można dotrzeć do przystani Stepnica, leżącej nad Zatoką Odrzańską. Miasto posiada port z dwiema przystaniami, oraz marinę Krampa.
Na południu Zalewu brzeg jest obniżony. Na brzeg, na niewielkim odcinku, wkrada się Puszcza Wkrzańska. Kierując się wskazówkami zegara kolejnym portem jest Trzebież, a za nim położone na północy Nowe Warpno.
Na północy Zalewu rozpościera się wyspa Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowy. Żeglarze znajdą schronienie w tutejszej przystani. Stąd można dostać się do Międzyzdrojów. Wpływając na rzekę Dziwną można dotrzeć do mariny w Kamieniu Pomorskim (nad Zalewem Kamieńskim). Koniec tej trasy prowadzi do Dziwnowa (stąd tylko kilkaset metrów do morza).

źródło: http://zalewszczecinski.net

Pływali na tym akwenie

70

W chwili obecnej żaden uzytkownik nie dodał morze(a) Zalew Szczeciński do ulubionych ..


Zalew Szczeciński » galeria

70

Dodaj ważne informacje dla żeglarzy o tym akwenie

Ta część witryny jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.Dodaj komentarz

W chwili obecnej nie ma żadnych komentarzy ...

Pogoda dla żeglarzy

53.400025
14.592351
70
17

Do serwisu można dodać pliki graficzne w formacie "jpg", ".png" oraz "gif", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 2MB.

Do serwisu można dodać pliki video w formatach ".flv", ".mp4", "3g2" oraz "3gp", w rozmiarze nie przekraczającym wielkości 10MB.

Jeżeli chcesz opublikować film w większym rozmiarze lub innym formacie napisz do Nas.

Kontak do Nas

Zapoznałem się i akceptuje regulamin serwisu Porty24.pl